Biebrzańskie ekomuzeum

Od lipca 2012 r. w budynkach dawnej stodoły i chlewika działa Biebrzańskie Ekomuzeum „Na Karczaku”. Po przeprowadzeniu remontu i adaptacji tych budynków, mieszczą się tam m.in. pracownia tkacka, galeria fotografii, izba wiejska.

stodoła i chlewik

Ale … Ekomuzeum to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ludzie, wydarzenia, sfera społeczna, edukacyjna, emocjonalna. Zapraszamy wszystkie osoby otwarte na poznawanie nowych miejsc, ludzi, naukę nowych zajęć, nową wiedzę. Chętnie nauczymy się też czegoś od Was i poznamy Wasz punkt widzenia.
Zobacz nasz Informator ekoturystyczny.
  • Pracownia tkactwa tradycyjnego „Pleciarnia”
Pracownia została urządzona w stodole. Można tu poznać dawną metodę wytwarzania tkanin sposobem domowym: od nasionka lnu czy konopi włóknistych, przez przygotowanie i przędzenie włókna, jego barwienie barwnikami roślinnymi po tkanie. Można tu obejrzeć pokaz lub spróbować własnych sił w przędzenie nici na kołowrotku lub wrzecionie, snuciu osnowy czy tkaniu na starym drewnianych krośnie. Latem można obejrzeć na polu (i pomóc w pielęgnacji!) uprawę lnu, konopi włóknistych (odmiany nie zawierające substancji narkotycznych) i roślin barwierskich. Szczególnie zapraszamy na weekendowe warsztaty tkackie dla początkujących >>>. W Pracowni można zobaczyć kolekcję tkanin ludowych, w tym unikalnych podwójnych dywanów (dwuosnowowych) oraz obejrzeć o nich film dokumentalny z lat 70-tych nagrany przez reż. Joannę Wierzbicką.
  • Galeria fotografii
Prezentujmy tu zdjęcia własne i zaprzyjaźnionych fotografów.
Aktualnie polecamy wystawę rysunków 9-letniego Tymona Świtały i fotografii jego taty – Arka. Wszystko o ptakach.
Galeria wspiera działalność organizacji ekologicznych oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego poprzez udostępnienie tam darmowych wydawnictw edukacyjnych.
Prezentowane w Galerii publikacje edukacyjne to m.in.:
Poradnik ochrony bociana białego (wyd. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”)
Płomykówka – zagrożenia i ochrona (wyd. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”)
Sowy (wyd. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”)
Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 (wyd. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)
Wierzba głowiasta tętni życiem (wyd. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”)
Ochrona ptaków gniazdujących w budynkach (wyd. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”)
  • Izba wiejska
To specjalnie przygotowana ekspozycja wnętrza starej podlaskiej izby wiejskiej. Znajdują się tu dawne meble i sprzęty niegdyś używane na wsi.
  • Kino „Pod wiórem”
Na antresoli w stodole organizujemy pokazy filmów edukacyjnych, przyrodniczych i innych ambitnych. Tu też odbywają się zajęcia grupowe, np. jogi.
  • Przestrzeń warsztatowa „Warsztatownia”
To pozostała część stodoły, gdzie obywają się różne warsztaty rękodzielnicze, artystyczne, ekologiczne, kondycyjne i inne tematyczne. Jesteśmy otwarci na własne inicjatywy twórcze naszych Gości – zachęcamy do zorganizowania tu własnych zajęć. Współpracujemy z wolontariuszami.
Pewnego razu miały tu miejsce warsztaty wyplatania z wikliny koszu lęgowych dla sów uszatek >>>, a potem witrażu czy zajęcia wspinaczki linowej.
  • „Puflandia”
W cieniu chlewika latem funkcjonuje na tarasie strefa chilloutu. Tu przy dźwiękach spokojnej muzyki lub ptasiego koncertu można skosztować napojów ziołowych z własnego ogródka. Do dyspozycji Gości jest ciekawa biblioteczka.
  • Taras „Pod leniwą jaszczurką”
W upalne, letnie dni nie ma lepszego miejsca jak w hamaku na tarasie „Pod leniwą jaszczurką” 🙂
logosy_projekt