Warsztaty tkackie

Spotkania przy krośnie – dla pragnących zwolnić tempo życia

Pracownia Tkacka „Pleciarnia” w naszym Ekomuzeum jest czynna zwykle od maja do września, w innym terminie – przy ciepłej pogodzie. Jest wyposażona w 7 krosien i inne niezbędne do tkania sprzęty.

Terminy warsztatów w 2019 r.:
Pierwsze spotkanie przy krosnach będzie podczas Majówki, potem: 29-30 czerwca, 24-25 sierpnia oraz w każdym innym terminie, który ustalimy indywidualnie (w weekendy, ale także w tygodniu).

Ceny:
- Warsztaty tkackie dla początkujących 1-dniowe: 300 zł/os. W przypadku przyjazdu kilku osób razem – zniżka 25 zł dla każdej z osób z grupy. Warsztaty indywidualne: 350 zł/os.

- Warsztaty tkackie dla początkujących 2-dniowe: 480 zł/os. W przypadku przyjazdu kilku osób razem – zniżka 40 zł dla każdej z osób z grupy. Warsztaty indywidualne: 500 zł/os.

- Zwiedzanie Ekomuzeum, pokaz tkania na krośnie, wykonywania osnowy i innych czynności związanych z tkactwem ludowym, opowieść o tradycyjnym tkactwie podlaskim, pokaz unikalnego filmu reż. Joanny Wierzbickiej o sokólskich tkaninach podwójnych  - osoby indywidualne – 20 zł. Grupy zorganizowane – 100 zł/godz.

Zakres warsztatów 2 dniowych: Ok. 16 godz. zajęć w ciągu 2 dni z możliwością dalszego samodzielnego tkania.
- budowa i działanie tradycyjnego krosna tkackiego – zajęcia praktyczne,
- przygotowywanie i zakładanie osnowy na krosno – zajęcia praktyczne,
- tkanie na krośnie (dywaniki – szmaciaki, podkładki stołowe itp.) – zajęcia praktyczne,
- pokaz unikalnego filmu reż. Joanny Wierzbickiej o sokólskich tkaninach podwójnych.

1-2-IMG_2809

Warsztaty zaczynamy o godz. 10, a kończymy ok godz. 18.00-20.00 (jeśli ktoś będzie miał jeszcze niedosyt – jest możliwość dalszego samodzielnego tkania) z przerwą obiadową. Warto przyjechać wcześniej lub zostać dłużej i zaplanować wycieczkę do największego polskiego parku narodowego – Biebrzańskiego (zaledwie kilka km od Karczaka) – www.biebrza.org.pl

Do dyspozycji uczestników warsztatów jest aneks kuchenny i jadalnia, gdzie można przygotować sobie posiłki oraz zaplecze sanitarne, a także galeria fotografii. Dla uczestników warsztatów dostępne są napoje gorące (w tym ziołowe naturalne herbatki komponowane na Karczaku), sezonowe owoce z własnego sadu.

Rezerwacja i płatność: Zainteresowane osoby prosimy o kontakt na e-mail: ekomuzeum@karczak.pl lub tel. 605072963. Aby potwierdzić rezerwację poprosimy o wpłatę zadatku – 50% ceny. Zadatek zostanie zaliczony na poczet ceny warsztatów (a przepada w przypadku rezygnacji z warsztatów). Pozostałą kwotę (50%) uiszcza się gotówką po przybyciu na warsztaty.

Miejsce: Gospodarstwo Ekoturystyczne „Na Karczaku”, www.karczak.pl, www.fb.com/NaKarczaku, mapa dojazdu samochodem >>>

Noclegi: Uczestnicy warsztatów mogą nocować we wspólnej sali w Ekomuzeum (są mięciutkie materace, ale potrzebny jest własny śpiwór) bez dodatkowej opłaty.

Wyżywienie: we własnym zakresie, jest dostępna jadalnia oraz wyposażona kuchnia. Do dyspozycji karczakowe herbatki ziołowe. Sklep – 1,5 km.

Regulamin pobytu >>>

Informacje dla alergików: jesteśmy na wsi, więc są pyłki kwitnących roślin oraz owady, są u nas psy i koty, a w pracowni trochę kurzu i pyłki od tkania.

Dodatkowe informacje:
- Nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie tkackie, a jedynie chęci i trochę cierpliwości. Wszystkie potrzebne materiały zapewniamy.
- Jeśli jednak ktoś marzy o utkaniu dywanika w jakimś konkretnym, ulubionym kolorze to warto zaopatrzyć się w materiał we własnym zakresie, np. można kupić w „używanej odzieży” starą poszwę na kołdrę, prześcieradło lub zasłonę – dobrze, aby taki materiał był „długi”, bo będziemy niego wykrawać długie tasiemki na wątek, a np. z krótkiej koszulki będzie trudniej o takie taśmy (choć nie jest to niemożliwe).
- Przyjazd z osobami towarzyszącymi i dziećmi nie biorącymi udziału w warsztatach należy uzgodnić z wyprzedzeniem.
- Nie ma możliwości przyjazdu z własnym czworonogiem.

Serdecznie zapraszamy!

Prowadzenie: Małgorzata Górska, która ukończyła kilka kursów tkactwa tradycyjnego, zaczęła od nauki pod okiem pani Anny Bałdygi, uczyła się tkania dywanów dwuosnowowych podczas Warsztatów Rękodzieła Ludowego „Pod znakiem tradycji” w Supraślu oraz w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie oraz tkaniny wielonicielnicowej w Niemczynie, tka nieregularnie dla własnej przyjemności. Od 2012 r. wraz z mężem „Góralem” prowadzą Ekomuzeum przy Gospodarstwie Ekoturystycznym „Na Karczaku”, gdzie prowadzą warsztaty tkactwa ludowego dla zupełnie początkujących osób oraz pokazy tkania. Góral czuwa, aby nikomu niczego nie zabrakło, pomaga przy zakładaniu osnowy na krosno oraz ratuje jako TOPR (Tkackie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) gdy coś pójdzie nie tak :) . Pracownia tkacka „Pleciarnia” jest wyposażona w 7 tradycyjnych krosien, kołowrotki, snowadła i inne urządzenia do przygotowania przędzy, nastawienia krosna i tkania.

Zobacz więcej zdjęć ze spotkań przy krośnie:
Warsztaty tkackie dla początkujących (maj 2017)
Warsztaty tkackie dla początkujących (2016)
Warsztaty tkackie dla początkujących (lipiec 2014) 
Warsztaty tkackie dla początkujących (sierpień 2013)
Warsztaty tkackie dla początkujących (lipiec 2012)
Warsztaty tkackie w Warsaw Montessori School (2014)
logosy_projekt